ČsOL

    
   
     Československá  obec  legionářská


 

        V interiéru Husova sboru v Ostravě - Zábřehu je umístěna pamětní deska, kterou věnovala náboženské obci Čs. obec legionářská - Jednota v Zábřehu nad Odrou. Je zde uložena prsť z bojišť našich legií od Zborova, Terronu,  Doss´Alta  a Dobrudže.

 



Pamětní deska Čs. legií

 

         Samotní legionáři byli zakládajícími členy Náboženské obce a Rady starších CČSH v Ostravě - Zábřehu a vlastními silami se podíleli na stavbě Husova sboru :

                                                               


Tajemník a jednatel Alois Mojžíšek, legionář

Narozen 3. 5. 1891, Skotnice, okres Nový Jičín.

Sloužil v rakousko-uherské armádě u 31. p.pl. v hodnosti poručík.

Zajat 4. 11. 1918 v Cervignonu.

Do Čs.legií v Itálii se přihlásil 20. 2. 1919.

Sloužil v hodnosti poručík u 43. domobraneckého praporu a 40.p.pl.

12. 9. 1919 demobilizován.
 

 

Účetní, tajemník a předseda František Novák, legionář

Narozen 5. 11. 1897, Zábřeh nad Odrou, okres Moravská Ostrava.

Sloužil v rakousko-uherské armádě u 31. zem.p.pl. v hodnosti vojín.

Zajat 7. 7. 1916 v Lípě v Rusku.

Do Čs.legií v Rusku se přihlásil 8. 10. 1917 v obci Žitomír.

Sloužil v hodnosti četař u 1. dělostřeleckého pluku.

3. 12. 1920 demobilizován.

 

Hospodář a přísedící Jan Rozsypal, legionář

Narozen 7. 11. 1881 (18. 1. 1884), Vítkovice, okres Moravská Ostrava.

Sloužil v rakousko-uherské armádě u 15. zem.p.pl. v hodnosti vojín.

Zajat 24. 10. 1914 v Ivangorodě v Rusku.

Do Čs.legií v Rusku se přihlásil 30. 7. 1918 v Omsku.

Sloužil v hodnosti vojín v telegrafní rotě štábu Čs.vojsk na Rusi.

27. 7. 1920 demobilizován.


 

Místopředseda Josef Chromec, legionář

Narozen 6. 11. 1888, Laškov, okres Litovel.

Sloužil v rakousko-uherské armádě u 28. zem.p.pl. hodnosti kadet v záloze.

Zajat 11. 12. 1914 Slatina u Bělehradu, Srbsko.

Do Čs.legií v Itálii se přihlásil 1. 5. 1915 v Niš, Srbsko.

Sloužil v hodnosti rotmistr: 31. střelecký pluk v Peruggio a 39. střelecký pluk "Výzvědný".

31. 12. 1919 demobilizován.

 

 

Čeněk Frajt, legionář

Narozen 4. 5. 1891, Kostelany, okres Kroměříž.

Sloužil v rakousko-uherské armádě 25. zem.p.pl. v hodnosti desátník.

Zajat 22. 6. 1916 Zátorčín.

Do Čs.legií v Rusku se přihlásil 1. 8. 1917 v Jekatěrinoslav, Dubovaja Balka.

Sloužil v hodnosti střelec: 6. střelecký pluk "Hanácký".

30. 12. 1920 demobilizován.

 

 

Augustin Vjačeslavovič Galíček, legionář

Narozen 8. 5. 1895, Tovačov, okres Přerov.

Nesloužil v rakousko-uherské armádě. (Až září 1918 u 54. p.pl.)

Zajat 21. 11. 1914 v Zagroda-Mokřiska – Podgorka-Mokřiska.

Do Čs.legií v Rusku se přihlásil 15. 8. 1914.

Sloužil v hodnosti střelec u
České družiny v Kyjevě a 3. střeleckého pluku "Jana Žižky z Trocnova".

28. 10. 1920 demobilizován.

 

František Vladimír Hrbáč, legionář

Narozen 3. 11. 1892, Mariánské Hory, okres Moravská Ostrava.

Sloužil v rakousko-uherské armádě  31. zem.p.pl. v hodnosti desátník.

Zajat 12. 6. 1916 v Kozinu v Rusku.

Do Čs.legií v Rusku se přihlásil 28. 7. 1916 ve Slucku.

Sloužil v hodnosti podporučík - kapitán v:
1. střelecký pluk "Mistra Jana Husa" a 2. střelecký pluk „Jiřího z Poděbrad“.

        Účast v bitvách: Zborov, u Tarnopole, Volosuvka, Kyjev.          

                                      Při obraně magistrály bojoval o Marianovku, Šadrinsk, Kazaň,
                                        Čeljabinsk, Zlatoust, Trojick, Nižnyj Tagil.

                                     18. 7. 1920 demobilizován.

 

Rudolf Klimek, legionář

Narozen  27. 3. 1893, Zábřeh nad Odrou, okres Moravská Ostrava.

Sloužil v rakousko-uherské armádě u 31. p.pl. v hodnosti vojín.

Zajat  21. 7. 1916 u obce Brestečko.

Do Čs.legií v Rusku se přihlásil 3. 1. 1918 v obci Bílka, Volyňská gubernie

Sloužil v hodnosti desátník u 4. střeleckého pluku "Prokopa Holého".

28. 9. 1920 demobilizován.

 

 

Valentin Klímek, legionář

Narozen  25.7.1890, Zábřeh nad Odrou, okres Moravská Ostrava.

Sloužil v rakousko-uherské armádě 100. p.pl. v hodnosti vojín.

Zajat 19. 8. 1917 u obce Selo v Itálii.

Do Čs.legií v Itálii se přihlásil 18. 4. 1918 v Padule v Itálii.

Sloužil v hodnosti střelec u 34. střeleckého pluku ve Spoleto.

31. 10. 1919 demobilizován.

 


František Dmitrij Matuška, legionář

Narozen 16. 7. 1897, Lověšice, okres Přerov.

Sloužil v rakousko-uherské armádě u 55. p.pl. v hodnosti vojín.

Zajat 18. 11. 1914 v Krakově.

Do Čs.legií v Rusku se přihlásil 15. 5. 1916 v Oděse.

Sloužil v hodnosti střelec u 3. střeleckého pluku Jana Žižky z Trocnova.

4. 2. 1921 demobilizován.

 


Antonín Šigut, legionář

Narozen 15. 1. 1888, Mariánské Hory, okres Moravská Ostrava.

Sloužil v rakousko-uherské armádě u 101. p.pl. v hodnosti vojín.

Zajat 16. 10. 1914 v Rozvadov.

Do Čs.legií v Rusku se přihlásil 27. 10. 1917 v Bagoslavsk, Permská gubernie.

Sloužil jako desátník v: radiotelegrafní rota a 8. střelecký pluk „ Slezský“.

22. 11. 1920 demobilizován.
 

 

 

 

 

 

 

 

Jméno Příjmení Narozen/místo Legie Jednotka Bydliště Zemřel
Pavel FOLVARČNÝ 19.12.1894
Vítkovice
Rusko 4. střelecký pluk
Prokopa Holého 
Zábřeh n.O.
Horymírova 304
28.12.1975 Zábřeh n.O.
Čeněk FRAJT 4.5.1891
Kostelany
Rusko 6. střelecký pluk Hanácký Zábřeh n.O.
Národní 313
 
Augustin GALÍČEK 8.5.1895
Tovačov
Rusko

Česká družina
1. střelecký pluk Mistra Jana Husa

Zábřeh n.O. Národní
»Zimmlerova 32
6.8.1981 Zábřeh n.O.
František HASALA 17.9.1887
Vyškov
Rusko 8. střelecký pluk Slezský Zábřeh n.O. Výškovická, Vodárna 18.6.1938 Vítkovice
Alois HOLÁSEK 20.4.1891   Brankovice Rusko 8. střelecký pluk Slezský Zábřeh n.O. Národní 9 1936
František Vladimír HRBÁČ 3.11.1892
Mariánské Hory
Rusko

1. střelecký pluk Mistra Jana Husa
2. střelecký pluk  Jiřího zPoděbrad

Zábřeh n.O. Národní 148 26.2.1943
Osvětim
Josef CHROMEC 6.11.1888
Laškov
Srbsko  Itálie 31. střelecký pluk
 v Peruggio
39. střelecký pluk Výzvědný
   
Richard JAVOREK 2.9.1888
Stará Ves
Rusko 9. střelecký pluk  K. H. Borovského Zábřeh n.O. Rostislavova 7 10.2.1970 Zábřeh n.O.
Arnošt KLEČKA 16.1.1894
Zábřeh nad Odrou
Itálie 31. střelecký pluk
v Peruggio
Zábřeh n.O.
Národní 782
31.12.1966 Zábřeh n.O.
Rudolf KLIMEK 27.3.1893
Zábřeh nad Odrou
Rusko 4. střelecký pluk Prokopa Holého Zábřeh n.O.
Krátká 509
17.8.1973 Zábřeh n.O.
Valentin KLÍMEK 25.7.1890
Zábřeh nad Odrou
Itálie 34. střelecký pluk
ve Spoleto
Zábřeh n.O. Národní 472 » Samaritánská 15 30.12.1962 Zábřeh n.O.
Bohumil KONOPÁSEK 26.5.1891 Manaswörth Bruch Rusko 1. střelecký pluk
Mistra Jana Husa
5. střelecký pluk Pražský
Zábřeh n.O.
Státní nemocnice
 
Jan LIŠKA 31.3.1894
Kojetín
Itálie 33. střelecký pluk
ve Foligno
Zábřeh n.O. Tylova 1184
» Slovensko
 
Rudolf MACHÁČEK 23.2.1893
Chropyně
Rusko   Zábřeh n.O. Krátká 5  29.1.1980 Zábřeh n.O.
Josef MATĚJÍČEK 14.4.1892
Zábřeh na Moravě
Itálie 47.domobranecký prapor Zábřeh n.O. Starobělská 728
» 41
6.2.1971 Zábřeh n.O.
František MATUŠKA 16.7.1897
Lověšice
Srbsko Rusko 3. střelecký pluk
Jana Žižky
z Trocnova
Zábřeh n.O.
Nová 954  
» Národní 88 
» Zimmlerova 10
8.4.1959 Zábřeh n.O.
Alois  MOJŽÍŠEK 3.5.1891
Skotnice
Itálie 43.domobranecký prapor Zábřeh n.O. Masarykova 376 25.2.1949
Jan MÍLEK 7.7.1892
Ostravice
Rusko 9. střelecký pluk  K. H. Borovského Zábřeh n.O. Sovova 4 28.5.1975
Alois NAVRÁTIL 9.3.1893  Chrášťany Itálie 39. střelecký pluk
Výzvědný
Zábřeh n.O. Krokova 746 4.12.1958 Zábřeh n.O.
Bedřich NĚMEČEK 30.9.1898
Chlístov
Itálie 31. střelecký pluk v  Peruggio Zábřeh n.O. Závodní 103 23.2.1979  Zábřeh n.O.
František NOVÁK 5.11.1897
Zábřeh nad Odrou
Rusko 1. dělostřelecký pluk Zábřeh n.O. Národní 313 4.6.1976 Zábřeh n.O.
Bohumil ONDRA 22.5.1894
Klenovice
Rusko 1.,2. samostatná technická rota Zábřeh n.O. Zimmlerova 13  
František PASKER 24.4.1893
Moravská Ostrava
Itálie 33. střelecký pluk
ve Foligno
Zábřeh n.O. Holubová 400  
Josef PATUŠINSKÝ 25./1.5.1891  Mariánské Hory Rusko 2. střelecký pluk
Jiřího z Poděbrad
5. střelecký pluk
T. G. Masaryka
Zábřeh n.O. Březinova 52, ZŠ  
Rudolf RAJNOCH 2.11.1894   Tarašča, Volyň Rusko Česká družina
2. střelecký pluk Jiřího z Poděbrad
3. střelecký pluk Jana Žižky
z Trocnova
  8.8.1924 Zábřeh n.O.
Jan ROZSYPAL 18.1.1884
Zbyslavice
Rusko telegrafní štáb Zábřeh n.O.
Dolní 23
 
František STRATIL 15.5.1894
Kroměříž
Itálie 32. střelecký pluk
v Assissi
Zábřeh n.O. Krokova 795 1.9.1969 Zábřeh n.O.
Antonín ŠIGUT 15.1.1888
Mariánské Hory
Rusko 8. střelecký pluk Slezský radiotelegrafní oddíl Zábřeh n.O.
V Poli 32
12.9.1957
Josef ŠTEFEK 20.8.1892
Nová Ves
Rusko 9. střelecký pluk K. H. Borovského Zábřeh n.O. Březinova 77 31.1.1968 Zábřeh n.O.
Josef VOJKOVSKÝ 21.8.1876
Pstruží
Itálie 33. střelecký pluk
ve Foligno
Zábřeh n.O. Horymírova 196  

 

TOPlist